Sunt de acord

Accesibilitate

Reguli pentru anul 2021

Începând cu data de 13 OCTOMBRIE 2021 ridicarea gunoiului menajer se face din poartă în poartă, în ziua de LUNI a fiecărei săptămâni și o dată la două săptămâni în ziua de JOI se ridică deșeurile colectate selectiv.
Important! Pentru menținerea taxei la o valoare cât mai scăzută, cantitatea de gunoi menajer trebuie să scadă.
Gunoiul menajer, este acel gunoi care rezultă din activitățile gospodărești și constă în: resturi alimentare, ambalaje foarte murdare, veselă de unică folosință foarte murdară, pampers uzat, mucuri de țigară, resturi ceramice, deșeuri textile, încălțăminte, pământ, nisip, pietriș, cadavre de animale, dejecții animaliere, deșeuri de echipamente electrice și electronice, baterii, acumulatori, ambalaje refolosibile, sticle, componente ale autovehiculelor (piese din dezmembrări), anvelope, deșeuri din construcții și demolări, deșeuri voluminoase (mobilier, covoare, saltele) etc.

Deșeuri biodegradabile: resturi de fructe și de legume proaspete sau gătite, resturi de pâine și cereale, zaţ de cafea/resturi de ceai, coji de ouă, coji de nucă, cenușă de la sobe (când se arde numai lemn), rumeguș, fân și paie, resturi vegetale din curte (frunze, crengi și nuiele mărunţite, flori), plante de casă, bucăţi de lemn mărunţit, ziare, cartoane mărunţite - umede și murdare, șervețele de hârtie folosite. Din aceste deșeuri se se poate obtine compost, un excelent îngrășământ pentru plantele din jurul casei și pentru pământul din grădină utilizând un compostor, puteți reduce volumul de deșeuri menajere din gospodăria dvs.

Pașii procesului de compostare sunt:

1.Adunați toate deșeurile biodegradabile și vegetale din gospodărie: resturi de fructe și legume, coji de ouă, flori, ramuri, iarbă, paie, fan, crengi. Nu uitați să separați aceste tipuri de deșeuri de alte resturi.
2.La baza compostorului așezați un strat de 10-15 cm de crengi rupte sau alte resturi din grădină.
3.Alternați câte un strat de deșeuri biodegradabile cu câte un strat de sol uscat din grădină.
4.Utilizați compostul finit ca și ingrășământ natural.

TIPURI DE DEȘEURI RECICLABILE
(se colectează separat de gunoiul menajer)

1. Deșeurile HÂRTIE și CARTON: ambalaje de sucuri, ambalaje de lactate, cutii de carton, ambalaje de hârtie de la alimente, pungi de hârtie, ziare, reviste, deșeuri din hârtie care sunt impregnate cu alte substanţe în proporţie de maximum 10%.

Reciclează corect hârtia: adună hârtiile pe care nu le mai folosești; strivește cutiile de carton pentru a ocupa cât mai puţin spaţiu; depozitează-le într-un loc special amenajat pentru colectarea hârtiei.

2. Deșeurile PLASTIC: PET-uri de toate culorile, caserole de plastic și polistiren, ambalaje ale produselor cosmetice și ale detergenților, farfurii de plastic, pungi de plastic, găleți, lighene, lădițe.

Reciclează corect plasticul: spală obiectele din plastic pe care nu le mai utilizezi, strivește-le pentru a ocupa cât mai puţin spaţiu, depozitează-le în locuri special amenajate pentru colectarea plasticului

3. Deșeurile METAL: conserve de metal, cutii de aluminiu/doze (suc, bere), spray-uri cosmetice și alimentare

4. Deșeurile STICLĂ: sticle fără capac, borcane fără capac, cioburi de sticlă (spălate/curate).

Reciclează corect sticla: spală obiectele din sticlă, îndepărtează capacele, depozitează-le separat de celelalte deșeuri colectate selectiv

5. Obiecte de îmbracăminte, perdele, pături, prosoape, covoare

Conducerea Primăriei Sirețel