Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate

Intoxicația cu ciuperci!

S.O.S. Intoxicația cu ciuperci!

Intoxicaţia cu ciuperci este cauzată de toxinele secretate de acestea, care sunt extrem de agresive pentru organism, putând determina de multe ori decesul. Gravitatea intoxicaţiei depinde de specia şi cantitatea de ciuperci consumată, dar şi de momentul apariţiei simptomatologiei – cu cât simptomele apar mai rapid după ingestie, cu atât intoxicaţia este mai gravă. Pentru a preveni apariţia unor astfel de intoxicaţii, respectaţi următoarele recomandări :  evitaţi să consumaţi ciuperci/bureţi procurate de la comercianţi care nu pot face dovada avizului fito-sanitar;  evitaţi să culegeţi şi să consumaţi ciuperci/bureţi din pădure, chiar dacă le cunoaşteţi că sunt comestibile, deoarece multe ciuperci comestibile din flora spontană a ţării noastre au suferit mutaţii devenind otrăvitoare;  întrucât copiii cu vârste mici sunt mai sensibili decât adulţii şi pot face forme de intoxicaţie foarte grave, chiar letale, nu-i hrăniţi cu mâncăruri pe bază de ciuperci;  credinţa că prin fierberea o dată cu ciupercile a unor obiecte (linguri din argint) sau a unor legume ( ceapă, usturoi, cartofi etc.) dă certitudinea că acestea sunt sau nu comestibile, după cum acestea îşi modifică sau nu culoarea, este total greşită, neavând susţinere ştiinţifică;  în cazul în care aţi consumat ciuperci/bureţi consideraţi comestibili şi după câteva ore constataţi apariţia bruscă a următoarelor simptome : • colici abdominale, greţuri, vărsături, diaree • transpiraţii abundente, semne de deshidratare (piele uscată, sete mare) • alterarea stării generale, agitaţie, confuzie, halucinaţii • crampe musculare • micşorarea pupilei prezentaţi-vă de urgenţă la cea mai apropiată unitate medicală !